2023-2024 н. р.
Хімія 11-Б
https://www.youtube.com/watch?v=tIqfNnfrQlo
Перегляньте відеоматеріали.
Д.З. Повторити п. 30 - 32,скласти опорний конспект; п. 33 (підготуватись до практичної роботи №1 ст 178)
Хімія. Рівень стандарту. 11 клас. Ярошенко
Хімія — це життя: сторінка природодослідника
Практична робота 1. Дослідження якісного складу солей
1. Експериментальним шляхом доведіть вміст у пробірці розчину:
2. Проведіть досліди, за допомогою яких можна встановити:
3. Експериментальним шляхом установіть:
Результати спостережень, зроблені на основі відео, висновки, молекулярні та йонні рівняння проведених реакцій запишіть у зошит для практичних робіт.
Д.З. на основі матеріалів підручника, відеоматеріалів виконати практичну роботу №1, підручник п. 33 ст. 178
Фізичні властивості
Сульфатна кислота – безбарвна рідина, важка, майже вдвічі важча за воду, в’язка як олія. Змішується з водою у будь-яких співвідношеннях. При кімнатній температурі вона нелетка й тому не має запаху. Під час розчинення сульфатної кислоти у воді відбувається дуже сильне розігрівання за рахунок утворення стійких гідратів сульфатної кислоти. Якщо вливати воду в кислоту, то частина води, не встигнувши змішатися з кислотою, одразу нагрівається до кипіння. Це викликає розбризкування кислоти і може спричинити опіки
Концентрована сульфатна кислота поглинає багато вологи. Якщо відкриту склянку з концентрованою кислотою зрівноважити на терезах, то незабаром шалька зі склянкою опуститься. Тому цю кислоту використовують для висушування речовин. Концентрована кислота обвуглює папір і тканину. Потрапляючи на шкіру, вона спричиняє сильні опіки, тому під час роботи з кислотою необхідно бути дуже обережним. Кислоту, яка потрапила на шкіру або на тканину треба відразу змити великою кількістю води, потім розчином питної соди і знову змити водою.
Хімічні властивості
Сульфатна кислота – це сильна кислота. У водному розчині вона дисоціює за схемою: H2SO4 → H+ + HSO4–; HSO4– → H+ + SO42–.
Кислота змінює колір індикаторів: фіолетовий лакмус стає червоним, а метиловий оранжевий – рожевим. Розведена сульфатна кислота має загальні властивості характерні для всіх кислот: вона взаємодіє з металами, основними оксидами, основами та солями. Як двохосновна кислота, вона утворює два роди солей: середні і кислі в залежності від кількісного співвідношення речовин, що реагують.
Хімічні властивості сульфатної кислоти
1. Взаємодія з металами
Розведена сульфатна кислота взаємодіє з металами які в ряду активності стоять до водню, з виділенням водню й утворенням солі. Наприклад: H2SO4 + Zn = ZnSO4 + H2.
2. Взаємодія з основними оксидами
Сульфатна кислота взаємодіє з основними й амфотерними оксидами з утворенням солі й виділенням води, наприклад: CuO + H2SO4 = CuSO4 + H2O
або в йонно-молекулярній формі: CuO + 2H+ = Cu2++ H2O
Цей тип реакцій застосовують на металообробних заводах для очищення поверхні металевих виробів, які зазнавали в процесі виготовлення сильного нагрівання. Цю операцію називають травленням металу.
3. Взаємодія з основами
Сульфатна кислота взаємодіє з основами з утворенням солі й виділенням води,
наприклад: Cu(OH)2 + H2SO4 = CuSO4 + 2H2O
або в йонно-молекулярній формі: Cu(OH)2 + 2H+ = Cu2+ + 2H2O.
4. Взаємодія з солями
Як сильна нелетка кислота сульфатна кислота витісняє інші кислоти із сухих солей. Наприклад: H2SO4 + 2KCl → К2SO4 + 2HCl↑.
=================
Сульфі́тна кислота́, також сірчи́ста кислота́ — хімічна сполука, яка має формулу H2SO3, нестійка кислота, що утворюється при розчинені діоксиду сірки у воді. Існує лише у водному розчині, і тому не виділена в вільному вигляді (на рисунку показана ампула з розчином сірчистого ангідриду у воді, розчин містить деяку кількість сірчистої кислоти).
Розчиняючись у воді, сульфітний ангідрид поступово взаємодіє з нею, утворюючи сульфітну кислоту:
Утворює два ряди солей: середні — сульфіти і кислі — бісульфіти. Сірчиста кислота та її солі є непоганими відновниками, особливо у лужному середовищі, що використовується для відновлення, наприклад, металічного срібла з розчину його аміакату. Але при взаємодії з ще сильнішими відновниками сірчиста кислота може виступати у ролі окиснювача:
При взаємодії з хлором вона легко відновлює його до хлороводневої кислоти, а сама окиснюється до сульфатної кислоти:
- https://youtu.be/P3VFNAO99nU - сульфідна кислота
Оксиди Нітрогену
Нітроген утворює п’ять оксидів зі ступенями окиснення від +1 до +5.
Різний кількісний склад оксидів і різна їх будова зумовлюють їх різні властивості. Усі оксиди Нітрогену дуже отруйні, за винятком нітроген(І) оксиду.
Формула оксиду
Нітрогену
Характер оксиду
Колір
Добування
Застосування
N2O
+1
Несолетворний
Газ
Безбарвний
Знеболюючий засіб у медицині, „звеселяючий” газ
NO
+2
Несолетворний
Газ
Безбарвний
Проміжний продукт виробництва нітратної кислоти
N2O3
+3
Кислотний
Рідина
Синій
NO + NO2 = N2O3
-
NO2
N2O4
+4
Кислотний
Газ
Тверда речовина
Бурий Безбарвний
2NO + O2 = 2 NO2
2NO2D N2O4
Окисник рідкого ракетного палива; каталізатор; очисник нафтопродуктів
N2O5
+5
Кислотний
Тверда речовина
Білий
2HNO3 + P2O5= N2O5 + 2HPO3
-
Серед них найбільше практичне значення мають нітроген(ІІ) оксид і нітроген(ІV) оксид.
- Нітратна (азотна) кислота
HNO3 — безбарвна рідина, з неприємним запахом, що димить на повітрі. При зберіганні на світлі вона розкладається і може забарвлюватися у жовтий колір за рахунок утворення бурого нітроген(IV ) оксиду: - Нітратна кислота змішується з водою у будь-яких співвідношеннях і у водному розчині повністю розпадається на йони:Загальні властивості кислотНітратна кислота реагує з основними і амфотерними оксидами і гідроксидами з утворенням нітратів:Нітратна кислота вступає в реакції обміну з солями інших кислот, якщо утворюється газ або осад:Особливі властивостіНа відміну від інших кислот нітратна кислота реагує з більшістю металів, крім благородних.Зверни увагу!У реакціях нітратної кислоти з металами ніколи не утворюється воденьОкисником в цих реакціях виступає атом Нітрогену кислотного залишку, тому продуктами реакції є сполуки Нітрогену в різних ступенях окиснення. Склад сполук залежить від активності металу і концентрації нітратної кислоти. Так, при взаємодії концентрованої нітратної кислоти з міддю утворюється бурий нітроген(
IV ) оксид: - При взаємодії розведеної нітратної кислоти з міддю продукт реакції — безбарвний нітроген(
II ) оксид:Активніші метали можуть відновити нітратну кислоту д нітроген(I ) оксиду, азоту або навіть до амоніаку: 3Zn+8HNO3(30%)=3Zn(NO3)2+2NO↑⏐+4H2O;
- не взаємодіє з
Pt,Ir,Ru,Rh,Pd,Au , на холоді ізFe,Cr,Al ; - з іншими важкими металами утворюється нітроген(
IV ) оксидNO2 ; - з лужними та лужноземельними металами утворюється нітроген(
I ) оксидN2O .
- з лужними та лужноземельними металами, а також з
Fe,Zn утворюється амоніак (амоній нітрат); - з важкими металами утворюється нітроген(
II ) оксидNO ; - з
Al sMg утворюється нітроген(I ) оксидN2O .
H2 + Cl2 = 2HCl (гідроген хлорид, або хлороводень);
N2 + 3H2= 2NH3 (гідроген нітрид, або амоніак);
Н2 + S = H2S (гідроген сульфід, або сірководень).
Загальноприйнято, що у формулі бінарної сполуки першим записують символ елемента з позитивним ступенем окиснення. Проте сполуку Нітрогену з Гідрогеном традиційно продовжують записувати NH3, хоча електронегативність Нітрогену значно більша за електронегативність Гідрогену.
• Пригадайте з органічної хімії, що метан (летка сполука Карбону з Гідрогеном) погано розчиняється у воді. Тому на болотах можна спостерігати бульбашки метану, що утворюється під водою з решток організмів унаслідок їх гниття без доступу кисню.
Леткі сполуки неметалічних елементів з Гідрогеном мають різну розчинність у воді.
Метан CH4, силан SiH4 погано розчиняються у воді.
Розчини добре розчинних у воді сполук неметалічних елементів з Гідрогеном виявляють властивості кислот або лугів. Зокрема, розчини гідроген хлориду й гідроген сульфіду — кислоти, розчин гідроген нітриду (амоніаку) — луг.
Особливості розчинення у воді гідроген хлориду й амоніаку. На підставі електронної будови атомів Хлору й Нітрогену, розглянемо електронні та структурні формули продуктів їхньої взаємодії з Гідрогеном.
Атому Хлору достатньо утворити одну спільну електронну пару з одним атомом Гідрогену, щоб зовнішній енергетичний рівень обох атомів став завершеним:
Атом Нітрогену за рахунок трьох неспарених електронів зовнішнього енергетичного рівня утворює три спільні електронні пари з трьома атомами Гідрогену, і зовнішній енергетичний рівень кожного з атомів стає завершеним:
Вид хімічного зв'язку в обох сполуках — ковалентний полярний. Спільні електронні пари зміщені в бік більш електронегативних атомів Хлору та Нітрогену.
Бінарні сполуки Гідрогену з неметалічними елементами утворені ковалентними полярними зв'язками.
ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ГІДРОГЕН ХЛОРИДУ. Гідрогенхлорид HCl — газ без кольору, з різким запахом, подразливо діє на дихальні шляхи, «димить» на повітрі через те, що з парами води, які завжди присутні в повітрі, утворює дрібні краплі хлоридної кислоти. Гідроген хлорид добре розчиняється у воді (за температури 20 °С приблизно 500 л гідроген хлориду розчиняється в 1 л води).
ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ АМОНІАКУ. Амоніак NH3 — газ без кольору, з різким запахом, токсичний. Вдихання його в малих дозах допомагає вивести людину зі стану непритомності. У дозах, що перевищують гранично допустимі (у повітрі 0,04 мг/м3), спричинює ураження очей і набряк легень, ушкоджує нервову систему. Це газоподібна речовина з найбільшою серед відомих газів розчинністю у воді (за температури 20 °С близько 700 л амоніаку розчиняється в 1 л води). Відомий у медичній практиці нашатирний спирт (мал. 38) є водним розчином амоніаку з масовою часткою розчиненої речовини 10 %.
Мал. 38. Розчин амоніаку (нашатирний спирт)
ОСОБЛИВОСТІ ВОДНОГО РОЗЧИНУ ГІДРОГЕН ХЛОРИДУ. Порівнявши розчинність у воді амоніаку й гідроген хлориду, з якого виготовляють хлоридну кислоту, робимо висновок, що обидві сполуки добре розчинні у воді, проте утворені розчини мають різне середовище. Пояснюється це відмінностями в наслідках розчинення амоніаку NH3 та гідроген хлориду HCl у воді. У молекулі амоніаку зв'язки не руйнуються, а за рахунок вільної пари електронів атома Нітрогену до нього приєднується катіон Гідрогену Н+, утворений унаслідок дисоціації води. У хлороводню зв'язок між атомами Гідрогену і Хлору руйнується (пригадайте електролітичну дисоціацію сполук з ковалентним полярним зв'язком), утворені катіони Н+ та Cl- переходять у розчин, де катіон Гідрогену приєднується до молекули води:
HCl ⇄ Н+ + Cl-
Н2О + Н+ ⇄ Н3О+ (катіон гідроксонію)
Примітка: у рівняннях реакцій йонного обміну за участю кислот зазвичай записують Н+, а не Н3О+.
Як бачимо, хлоридна кислота є водним розчином гідроген хлориду. Вам відомо, що вона виявляє всі загальні властивості кислот, зокрема, діє на індикатори: універсальний індикаторний папірець, лакмус, метиловий оранжевий у ній набувають червоного кольору.
Тобто електролітична дисоціація гідроген хлориду відбувається з утворенням Гідроген-катіонів.
ОСОБЛИВОСТІ ВОДНОГО РОЗЧИНУ АМОНІАКУ. Дізнатися, що собою являє розчин амоніаку, можна дослідним шляхом. До отвору наповненої амоніаком пробірки підносять спершу сухий, потім — зволожений лакмусовий папірець. Сухий залишається без змін, а зволожений одразу набуває синього кольору. Тобто виявляє лужне середовище.
З'ясуємо, звідки у розчині амоніаку виникло лужне середовище, розглянувши фізико-хімічну суть розчинення амоніаку у воді.
Хоча вода й належить до слабких електролітів, окремі її молекули дисоціюють на Гідроген-катіон H+ і гідроксид-аніон ОН-:
Н2О ⇄ Н+ + ОН-.
У процесі розчинення амоніаку у воді Гідроген-катіон приєднується до атома Нітрогену за рахунок наявності в нього вільної пари електронів, утворюючи позитивно заряджений амоній-катіон NH+4 (у разі потреби повторіть тему 2).
Таким чином між катіоном Гідрогену й амоніаком утворюється ковалентний зв'язок за донорно-акцепторним механізмом, а в розчині накопичуються вільні гідроксид-аніони. За складом амоній гідроксид — основа, яка за здатністю розчинятися у воді належить до лугів і є слабким електролітом.
Водний розчин амоніаку має лужне середовище, зумовлене дисоціацією утворюваного амоній гідроксиду.
АМОНІЙ ГІДРОКСИД NH4OH — незвична основа. По-перше, у нього відсутній катіон металічного елемента, натомість до його складу увійшли п'ять атомів двох неметалічних елементів. По-друге, він існує лише в розчині. По-третє, належить до слабких електролітів, оскільки самочинно розкладається на воду й амоніак.
NH3 + HCl = NH4Cl
Одновалентний катіон амонію NH+4 може утворювати солі, що дістали назву солей амонію. Назва цих солей складається зі слова «амоній» і назви кислотного залишку в називному відмінку, звідки, NH4Cl — амоній хлорид, NH4NO3 — амоній нітрат, (NH4)2SO4 — амоній сульфат.
Солі амонію — кристалічні, добре розчинні у воді сполуки. Майже всі солі амонію є сильними електролітами, що у водних розчинах дисоціюють з утворенням катіонів амонію й аніонів відповідних кислотних залишків:
ЯКІСНА РЕАКЦІЯ З ВИЗНАЧЕННЯ В РОЗЧИНАХ ЙОНІВ АМОНІЮ. Достатньо за звичайних умов до розчину солі амонію додати розчин лугу, як відразу з'явиться запах амоніаку. Орган чуття людини (ніс) дуже чутливий до нього й відразу виявить утворення амоніаку.
• Пригадайте правила безпеки щодо того, як правильно нюхати речовини.
Не варто покладатись на нюх, достатньо над стаканом, у якому відбувається взаємодія солі амонію з лугом, потримати вологий лакмусовий папірець (мал. 40).
Мал. 40. Якісна реакція на солі амонію
Розглянемо хімічні процеси, щоб зрозуміти, звідки з'явився амоніак.
Немає коментарів:
Дописати коментар